O Zapomnianych Zabawkach


Opis materiałów i zasady pielęgnacji zabawek

Spośród licznych ofert na rynku starannie wybieramy jedynie tych hodowców oraz producentów włóczek i materiałów do produkcji zabawek, którzy gwarantują zwierzętom hodowlanym godziwe warunki życia, troskę i najlepszą opiekę. Żadne zwierzę nie powinno tracić życia i zdrowia w procesie pozyskiwania cennego materiału, jakim jest jego futro, włosy czy sierść.

D

o produkcji Zapomnianych Zabawek wykorzystujemy głównie atestowane materiały naturalne nie zawierające pestycydów, metali ciężkich ani innych substancji szkodliwych i trujących. Szczególną uwagę poświęcamy na dobór materiałów przeznaczonych na zabawki dla dzieci najmłodszych oraz niemowląt. Podstawowymi materiałami wykorzystywanymi w produkcji naszych zabawek są więc: bawełna i wełna, produkowane zgodnie z zasadami ekologii.

N

aturalne surowce pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego przetwarzane są na przędzę bądź miękki plusz, które następnie barwi się (jeśli zachodzi taka potrzeba) syntetycznymi barwnikami ulegającymi biodegradacji. Najczęściej jednak pozostawia się naturalne kolory włosów i sierści pochodzenia zwierzęcego, gdyż występują one w różnych odcieniach bieli, beżu i brązu – nadających się idealnie do produkcji pluszowych zwierzątek.

Włókna naturalne

Włókna naturalne są materiałem drogim i ekskluzywnym. Proces pozyskiwania i przetwarzania na przędzę i plusz wymaga
bardzo dużo czasu i pracy. Przeczytaj: Technologia produkcji wełny.
Włóczki akrylowe
Na rynku dostępne są również włóczki akrylowe, które produkuje się znacznie szybciej, a ich cena potrafi być czterokrotnie niższa od naturalnej wełny

Dlaczego więc nie wykorzystujemy najtańszego materiału do produkcji zabawek?

Włóczki akrylowe nie są włóknem naturalnym. Jest to produkt chemiczny, syntetyczny, produkowany najprościej mówiąc: z plastiku. Plastikowych zabawek pełno jest w naszych sklepach. Po co więc kupować dziecku kolejny plastik, a do tego jeszcze płacić za jego ręczne przetworzenie? Czas pracy poświęcony na produkcję zabawki akrylowej czy wełnianej nie zmienia się, a to właśnie on jest podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę zabawek robionych ręcznie na szydełku. Włóknami akrylowymi są również: anilana, poliakryl, ascaryl czy acrilan.

Dodatkowo, podczas głaskania i zabawy zabawką wykonaną z materiału zawierającego plastik może dochodzić do naładowania elektrostatycznego, a następnie do jego wyładowania w postaci tzw. kopnięcia. Jeśli pojawi się iskra, zabawka może łatwo się zapalić, dlatego włókna plastikowe i wykonane z nich pluszaki powinny być pokryte środkami ognioodpornymi, które są substancjami toksycznymi, a podczas palenia wytwarzają niebezpieczne dioksyny. Materiały naturalne nie potrzebują takiej ochrony, ponieważ nie są aż tak łatwopalne, np: wełna izoluje ogień.

Podsumowując akryl:
  • nie jest odporny na ścieranie – zabawka wykonana z włóczki akrylowej mechaci się w tempie ekspresowym,
  • elektryzuje się – przyciągając kurz i brud,
  • rozciąga się w praniu,
  • jest niehigieniczny – nie jest włóknem higroskopijnym, nie chłonie wilgoci, nie przepuszcza powietrza,
  • jest łatwopalny – w wyniku wyładowań elektrostatycznych może dojść do samozapłonu tego tworzywa, a gdy znajdzie się w pobliżu ognia zaczyna się topić, kapać na skórę i palić w ciągu kilku sekund.
 Jedyną zaletą akrylu jest jego odporność na promienie słoneczne i mole…

Nie zawsze jednak daje się uniknąć obecności akrylu we wszystkich włóczkach, często występuje on jako domieszka i nośnik innych, delikatniejszych naturalnych włókien. Nie demonizujemy tych składników, ograniczamy jednak na ile się da ich zawartość w wykorzystywanej przez nas przędzy.

Pielęgnacja zabawek

zabawki robione ręczne na szydełku

szydełkowy zajączekSą to zabawki wykonane z bawełny najlepszego gatunku, w oparciu o wzory autorskie, bądź dostępne w sieci schematy, zmodyfikowane na potrzeby projektu. Wypełnione są miękkim, antyalergicznym sztucznym puchem.

Zabawki te świetnie nadają się dla najmłodszych dzieci. Bawełna jest gładka, bez włosków dlatego dziecko może bezpieczne brać taką zabawkę do buzi i gryźć przynosząc ulgę dziąsłom. Delikatne kolory są przyjemne dla maluszków, czarne bezpiecznie mocowane oczy przyciągają wzrok, a czasem też coś grzechocze, terkocze, szeleści w środku, bądź piszczy przy naciśnięciu i jest to szalenie interesujące dla małego odkrywcy!

Zabawki te można prać w pralce w 30’C, chyba że na etykiecie dołączonej do zabawki podano inaczej.

słonik kolekcjonerskiZabawki te przeznaczone są dla starszych dzieci, ponieważ moherkowa włóczka może gubić włosy i niewskazane jest by wylądowały one w buzi maluszka. Zalecane jest więc podawanie ich do zabawy dzieciom po 9 roku życia.

Moher jest jednym z najwdzięczniejszych lecz zarazem najtrudniejszych w obróbce materiałów, z których powstają zabawki. Najczęściej stosowany jest moher mieszany z angorą, wełną, lub akrylem, w zależności od zamierzonego efektu końcowego. Każdy moher jest piękny, delikatny, bardzo miły w dotyku i mięciutki.
Zabawki z moherku mają zwiewny, trochę romantyczny charakter…

Czyścić należy je wilgotną szmatką frotte (najlepiej białym, czystym ręcznikiem) bez dodatku mydła, wysuszyć. Następnie suchą już zabawkę rozczesać szczotką z naturalnego włosia.

miśSą to wyjątkowe misie autorskie, wykonane z włókien poliamidowych i poliakrylowych imitujących zwierzęce futerko. Zaliczają się do misiów kolekcjonerskich oraz One Of A Kind (Jedyny W Swoim Rodzaju) dlatego też idealnie nadają się na prezent urodzinowy czy gratulacyjny, dla ukochanej osoby, dziecka, szefa, młodej pary.

Ręczne wykonanie i wykończenie sprawia, że nigdy nie powstają dwie identyczne zabawki.

Misie te można czyścić wilgotną białą szmatką frotte (ręcznik), bez dodatku mydła.
Dodatek mydła może pozostawić lekko klejącą powłokę na futerku i szybciej przyciągać brud.
Szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji znajdują się na etykiecie. Nie są to zabawki dla małych dzieci, gdyż łatwo mogą ulec zniszczeniu.

szydełkowany kotSą to przytulne i ciepłe misie kolekcjonerskie i OOAK (Jedyne W Swoim Rodzaju) wykonane z wełny pętelkowej typu boucle. Jest to bardzo delikatna i mięciutka wełna z Alpaki, układająca się w charakterystyczne loki.
Pyszczki zabawek są ręcznie filcowane i tonowane farbami do tkanin.

Zabawki te, ze względu na swoją wartość, przeznaczone są dla starszych dzieci oraz dorosłych.

Czyścić należy je białą zwilżoną szmatką, bez dodatku mydła.
Przy czym nie należy pocierać ich zbyt mocno, by włóczka nie sfilcowała się pod wpływem tarcia.

Roztocza kurzu domowego giną w niskich temperaturach!

Wystarczy więc pluszową zabawkę umieścić w foliowym woreczku i wsadzić na kilka godzin do zamrażalnika, aby skutecznie pozbyć się roztoczy.